P1602AA60
Mfr.Part #
P1602AA60
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
P1602AA60
Description
THYRISTOR 65V/130V 150A TO220-3
Stock
532
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Thyristors
Capacitance :
35pF, 60pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
45 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
150 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
Package / Case :
TO-220-3 No Tab
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakover :
95V, 190V
Voltage - Off State :
65V, 130V
Voltage - On State :
4 V